Joomla Templates and Joomla Extensions by joomla2you.Com

Header 1

Header 1 Header 1

Kościół w Bąkowie

 

Osada Bąków powstała dzięki księciu wrocławskiemu Henrykowi III Białemu, który podarował Wilgowi z Bąkowa 2 łany ziemi, jako zapłatę za służbę w 1225. Pierwszy kościół, mógł jednak powstać w stuleciu poprzedzającym fundację miejscowości. Obecna świątynia została wybudowana za czasów bp Przecława z Pogorzeli (1341/2-1376), a architektura zabytku świadczy, że był on trzykrotnie rozbudowywany. Kościół murowany z kamienia z użyciem cegły jest dwunawową konstrukcją z przeważnie krzyżowo-żebrowym sklepieniem, przedzieloną arkadami filarowymi (3 murowane filary). 

Na początku, podobnie jak kościół parafialny w Kucharzowicach znajdował się pod kuratelą komturstwa maltańskiego z Małej Oleśnicy. Z XIV wieku częściowo zachował się witraż, uprzednio mający przedstawiać Jana Chrzciciela i Chrystusa. Z okresu tego pochodzi także, znajdująca się w filarze prezbiterium, wnęka na tabernakulum, ozdobiona rozatami i maswerkiem. Z XIV wieku pochodzi także ostrołukowy portal od płd. kruchty z hermą anioła na sklepieniu. Średniowieczne są także wsporniki murowane zakończone popiersiami świętych: ewangelistów, Katarzyny, Piotra i Pawła a także pewnej nieokreślonej świętej.

Świątynia od roku 1534 wykorzystywana była przez ludność wyznania ewangelickiego. Na przełomie XV i XVI została do zachodniej ściany dobudowana ceglana wieża z dzwonem z 1592 r. Z początku XVII pochodzi predella przedstawiająca scenę ostatniej wieczerzy (obecnie znajduje się po lewej stronie krzyża nad kredensem). W drugiej poł. XV w. powstała renesansowa ambona (odnawiana w 1881 r.), drewniana z arkadami i baldachimem. Z tego okresu pochodzi także wykuta w kamieniu chrzcielnica ośmioboczna z kwadratową podstawą. Z XVII w. (prawdopodobnie 1676 r.) pochodzi kruchta południowa. Późnobarokowy, drewniany chór powstał w XVIII w. Wsparty jest na dwóch filarach i posiada centralne wybrzuszenie. Na nim znajduje się malowana na płótnie scena przemienia. W bocznych częściach chóru znajdują się  portrety apostołów.

Wokół kościoła zachował się średniowieczny mur z kamienia narzutowego. Od zachodu znajduje się w nim bramka renesansowa zakończona u góry attyką. Ciekawym zabytkiem znajdującym się na terenie placu kościelnego jest, zapewne średniowieczny, „stół sędziowski” wykonany z granitu z dwoma siedzeniami.

Do roku 1945 kościół służył niemieckiej ludności wyznania ewangelickiego, a świątynia nosiła wezwanie Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W czasie II wojny światowej kościół uległ znacznej dewastacji, co uniemożliwiało napływającej ludności korzystanie z niego. Elewację zewnętrzną i dach z blachy kościół otrzymał dopiero w 1973 roku, po erygowaniu parafii w Kucharzowicach i przyłączenia do niej Bąkowa.

Wywieziony został w tym czasie z Bąkowa jeden najważniejszych zabytków kościoła. Jest nim późnogotycki tryptyk datowany na rok 1500. Obecnie znajduje się w ołtarzu kościoła św. Mikołaja w Brzegu, a przedstawia Świętą Rodzinę. W bocznych skrzydłach ołtarza znajdują się przedstawienia z życia NMP.

Rzymskokatolicka parafia pw.  św. Andrzeja Apostoła

w Kucharzowicach

Kucharzowice 62
57-120 Wiązów

 tel. 71/394-35-32

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 GPS: N50.78781 E17.24922

»zobacz na mapie UMP«

Liturgia dnia

010267
Dziś:Dziś:2
Wczoraj:Wczoraj:2
W tym tygodniu:W tym tygodniu:12
W tym miesiącu:W tym miesiącu:38
Ogółem:Ogółem:10267
unix mozilla 5.0