Joomla Templates and Joomla Extensions by joomla2you.Com

Header 1

Header 1 Header 1

O parafii

 

Zmiany polityczne po drugiej wojnie światowej, doprowadziły do opuszczenia terenu Kucharzowic przez ludność narodowości niemieckiej, która całkowicie wyemigrowała z osady w 1952 r. W ramach polityki przesiedleń w tym okresie napłynęła na te tereny katolicka ludność z centralnej Polski i terenów kresowych. Przesiedleńcy nie mogli jednak korzystać ze zdewastowanego kościoła i dojeżdżali do miejscowości Jutrzyna, gdzie posługę pełnił ks. Stanisław Przewoźnik.

Osadnicy stale starali się wznowić wielowiekową tradycję kucharzowickiej parafii, czego uwieńczeniem było pismo z dnia 9 sierpnia 1968, w myśl którego ks. bp Paweł Latusek erygował  Rzymskokatolicką parafię pw. św. Andrzeja Apostoła. Parafia w Kucharzowicach obejmuje swoim zasięgiem wsie Kucharzowice i Bąków, gdzie znajduje się kościół filialny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Pierwszym powojennym proboszczem nowoerygowanej parafii został ks. Ryszard Turski. 

Parafia w Kucharzowicach od początku istnienia była jedną z najmniejszych w Archidiecezji Wrocławskiej - w roku 2017 liczyła zaledwie 810 zameldowanych mieszkańców. Choć wioski Bąków i Kucharzowice tworzące parafię dzieli odległość zaledwie 3 km, to leżą one w dwóch różnych województwach, powiatach i gminach.

Od 2016 r. proboszczem parafii jest ks. Waldemar Cwynar, będący wcześniej przez rok jej administratorem.

Rzymskokatolicka parafia pw.  św. Andrzeja Apostoła

w Kucharzowicach

Kucharzowice 62
57-120 Wiązów

 tel. 71/394-35-32

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

 GPS: N50.78781 E17.24922

»zobacz na mapie UMP«

Liturgia dnia

010384
Dziś:Dziś:2
Wczoraj:Wczoraj:1
W tym tygodniu:W tym tygodniu:11
W tym miesiącu:W tym miesiącu:40
Ogółem:Ogółem:10384
unix 0.0